Procesiune de Florii în Parohia Crasnaleuca din Protopopiatul Săveni

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 23, 2019

După săvârșirea Sfintei Liturghii, în cea de-a doua parte a zilei, un număr mare de credincioși - copii, adulți, vârstnici și autorități locale, alături de un sobor de preoți din care a făcut parte și părintele protopop Constantin Macuc - au mers în procesiune prin parohie cu Icoana Maicii Domnului de la Parohia Borolea. Procesiunea s-a încheiat cu o slujbă în biserica parohială, unde a fost așezată și Icoana Maicii Domnului pentru a se închina toți credincioșii participanți.

„Evenimentul a fost unul reușit; prin această procesiune s-a realizat o mărturisire a credinței creștin-ortodoxe și în comunitate, nu doar în biserica parohială. A fost o binecuvântare și o bucurie duhovnicească pentru sufletele tuturor credincioșilor participanți” a subliniat părintele paroh Axinte Nicu.