„Cum putem intra cu Domnul în Ierusalim?”. Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a răspuns la această întrebare în Duminica Floriilor

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 22, 2019   Autor: Tudorel Rusu

În Duminica Floriilor, IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Litrughie în Biserica „Sfântul Gheorghe” din Piatra Neamț, păstorită de părintele paroh Gheorghe Ailioaie şi de părintele Ion Papuc.

După citirea pericopei evanghelice, IPS Teofan a rostit cuvântul de învăţătură. Trei căi principale prin care fiecare creștin poate intra în Ierusalim, alături de Mântuitorul Hristos, a evidențiat Mitropolitul Moldovei și Bucovinei în cuvântul său: „Cum putem intra cu Domnul în Ierusalim? Putem intra cu Domnul în Ierusalim, în primul și în primul rând, dacă suntem pătrunși de adevărul că Ierusalimul cel ceresc, că Împărăția Cerurilor, încep încă din această lume pentru adevărații creștini. A potrivi, spune Sfântul Isaac Sirul, cele de jos cu cele de sus, înseamnă a intra în Ierusalim. În al doilea rând, intrarea noastră în Ierusalim este o stare permanentă de împărtășire a noastră cu Dumnezeu. Împărtășirea noastră cu Dumnezeu se împlinește prin primirea Trupului și Sângelui Domnului Hristos, se împlinește prin împărtășirea noastră cu cuvântul lui Dumnezeu din Evanghelie, se împlinește prin împărtășirea noastră cu puterea numelui lui Iisus, rostind cât mai des, de-a lungul zilei, «Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul!». În al treilea rând, intrarea noastră în Ierusalim nu se poate împlini fără dobândirea harului smereniei, rugăciunii și al iubirii”.

În cadrul Sfintei Liturghii,  Părintele Mitropolit a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Petru Macovei, pe seama Parohiei „Sfântul Dimitrie Basarabov”, sat Boatca, Protopopiatul Iași 3.

La finalul Sfintei Liturghii, numeroşi credincioşi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos, după care, conform tradiției, ierarhul a binecuvântat ramurile de salcie, care apoi au fost împărțite credincioșilor.