Istorie Aprilie 18, 2014

Sat din comuna Havârna, situat la nouă kilometri sud-est de reşedinţa comunei, la trei kilometri sud-est de satul Tătărăşeni, la opt kilometri vest de satul Drăguşeni, pe stânga pârâului Başeu.

Satul Neculcea s-a înfiinţat după împroprietărirea din 1919-1922, când aici au primit pământ locuitorii din satul Tătărăşeni, pe moşia Tătărăşeni, şi care apoi şi-au organizat aici gospodăriile, mai ales familii tinere.

Satul, mai degrabă cătunul, Neculcea, care şi-a luat acest nume în amintirea unuia dintre stăpânii de altădată din moşia Tătărăşeni, nu a cunoscut o dezvoltare semnificativă. Cele mai multe case, 32, au fost în jurul anului 1960. În prezent, satul are 12 case, dar numai 6 familii.

Satul Niculcea este menţionat oficial pentru prima dată în 1932, când făcea parte din comuna Mileanca443. Din anul 1952, satul Niculcea a trecut în componenţa comunei Havârna.

Satul nu a avut şi nu are biserică, serviciile religioase fiindu-i asigurate de preotul Parohiei Tătărăşeni.